دارن آرنوفسکی (متولد 12 فوریه 1969) فیلمساز و فیلم نامه نویس آمریکایی که فیلم های او بخاطر عناصر سورئال ، ملودراماتیک و غالباً آزار دهنده ، که معمولاً براساس ژانر های ترسناک و درام روانشناختی ساخته شده اند ، شهرت دارد.

دارن آرنوفسکی فیلمساز و فیلم نامه نویس آمریکایی که فیلم های او بخاطر عناصر سورئال ، ملودراماتیک و غالباً آزار دهنده ، که معمولاً براساس ژانر های ترسناک و درام روانشناختی ساخته شده اند ، شهرت دارند.
دارن آرنوفسکی

دارن آرنوفسکی در دانشگاه هاروارد و در رشته فیلم و انسان شناسی اجتماعی تحصیل کرده او همچنین در انستیتوی فیلم آمریکا در رشته کارگردانی نیز تحصیل کرد. پس از اتمام فیلم پایان نامه ارشد خود ” سوپرمارکت جارو ” موفق به دریافت چندین جایزه سینمایی شد و به عنوان نامزد جایزه اسکار دانشجویی ملی شناخته شد.

از تأثیرات سینمایی او می توان به آکیرا کوروساوا ، رومن پولانسکی ، تری گیلیام ، شینیا تسوکاموتو ، هوبرت سلبی ، جونیور , اسپایک لی ، ساتوشی کن ، و جیم جارموش اشاره کرد.

π

π -فیلمی از دارن آرنوفسکی
π

اولین فیلم بلند آرنوفسکی ، فیلم هیجان انگیز -روانشناختی و سورئالیستی “پی” ، در نوامبر 1997 فیلمبرداری شد. این اثر با بودجه کم 60،000 دلاری با بازی شان گولت ، به قیمت 1 میلیون دلار به Artisan Entertainment فروخته شد و بیش از 3 میلیون دلار فروش داشت. آرنوفسکی برنده جایزه کارگردانی جشنواره فیلم ساندنس سال 1998 و یک جایزه شد: جایزه روح مستقل برای بهترین فیلمنامه اول.

Pi -به صورت π – این فیلم با بخشی از کمک های مالی 100 دلاری دوستان و خانواده تأمین شد. در عوض ، او قول داد که در صورت درآمدزایی فیلم 150 دلار به هر یک از آنها پس دهد و در صورت از دست دادن فیلم حداقل آنها اعتبار صفحه را می گیرند. آرنوفسکی با تهیه بودجه اولیه 60،000 دلار ، پی را برای اولین بار در جشنواره فیلم Sundance 1998 ، جایی که برنده جایزه بهترین کارگردانی شد ، به نمایش گذاشت. خود فیلم نامزد جایزه ویژه هیئت داوران شد. Artisan Entertainment حق توزیع را به قیمت 1 میلیون دلار خریداری كرد. این فیلم در اواخر همان سال با استقبال منتقدان در معرض دید عموم قرار گرفت و در مجموع 3،221،152 دلار فروش در گیشه داشت. پی اولین فیلمی بود که برای بارگیری در اینترنت در دسترس قرار گرفت

Requiem for a Dream

Requiem for a Dream -فیلمی از دارن آرنوفسکی
Requiem for a Dream

ادامه کار آرنوفسکی ، با درام روانشناختی Requiem for a Dream ، براساس رمانی به همین نام از هوبرت سلبی جونیور بنا شد . این فیلم نظرات مثبت زیادی را به دست آورد و برای بازی الن بورستین نامزدی اسکار دریافت کرد .

به دنبال فروش خوب “پی” ، وی توانایی استخدام بازیگران مطرح از جمله الن بورستین و جارد لتو را داشت و برای تولید فیلم بودجه ای بالغ بر 3 میلیون و 500 هزار دلار دریافت کرد. تولید این فیلم در طول یک سال اتفاق افتاد و این فیلم در اکتبر 2000 اکران شد. این فیلم در سراسر جهان 7 میلیون و 390 هزار و 108 دلار درآمد کسب کرد. آرنوفسکی برای شیوه کارگردانی خود مورد تحسین قرار گرفت و نامزد دریافت جایزه روح مستقل دیگری شد ، این بار برای بهترین کارگردانی. این فیلم در مجموع پنج نامزدی دریافت جایزه ، برنده دو جایزه بهترین بازیگر زن و فیلمبرداری شد.

موسیقی متن کلینت منسل برای فیلم نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت و از زمان اولین همکاری آنها در سال 1996 ، منسل موسیقی فیلم های آرنوفسکی را ساخته است (به جز مادر! ، 2017). الن بورستین نامزد دریافت جوایز متعددی از جمله جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شد و این جایزه را از آن خود کرد.

The Fountain

The Fountain -فیلمی از دارن آرنوفسکی
The Fountain

آرنوفسکی تولید سومین فیلم خود را شروع کرد ، درام علمی-تخیلی فانتزی و عاشقانه The Fountain . این فیلم با بازخوردهای مختلفی روبرو شد و در گیشه نیز عملکرد ضعیفی داشت، اما همان موقع طرفداران بسیاری را به خود جذب کرد .

در ابتدا بردپیت و کیت بلانشیت به عنوان بازیگران اصلی انتخاب شده بودند اما با کناره گیری برد و باردارشدن کیت بلانشیت این دو از پروژه خط خوردند.

فیلم در 22 نوامبر 2006 ، یک روز قبل از عید شکرگذاری در آمریکا منتشر شد و در نهایت در سینماهای جهان 15،978،422 دلار فروخت.

The Wrestler

the wrestler -فیلمی از دارن آرنوفسکی
the wrestler

چهارمین فیلم وی ، درام ورزشی کشتی گیر با استقبال منتقدان روبرو شد و هر دو ستاره فیلم ، میکی رورک و ماریسا تومئی ، نامزدی های اسکار را دریافت کردند.

آرنوفسکی بیش از یک دهه ایده کشتی گیر را داشت. او رابرت سیگل را استخدام کرد تا ایده خود را به فیلمنامه تبدیل کند. نیکولاس کیج برای بازی در نقش رندی ، قهرمان فیلم ، در اکتبر 2007 وارد مذاکره شد. ماه بعد کیج پروژه را ترک کرد و میکی رورک جای او را در نقش اصلی گرفت. کیج در این خصوص گفت من از فیلم استعفا دادم چون فکر نمی کردم زمان کافی برای دستیابی به ظاهر کشتی گیر استروئیدی رو داشته باشم .فیلم برداری تقریباً 40 روزه در ژانویه 2008 آغاز شد.

Black Swan

black swan -فیلمی از دارن آرنوفسکی
black swan

در سال 2010 ، پنجمین فیلم بلند او ، فیلم ترسناک روانشناختی قو سیاه ، با استقبال بیشتر منتقدان و تحسین های فراوانی روبرو شد و نامزد دریافت پنج جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد . ناتالی پورتمن برای بازی در این فیلم برنده بهترین بازیگر زن شد. آرنوفسکی در گلدن گلوب نامزدی بهترین کارگردانی را نیز دریافت کرد ، و نامزد دریافت جایزه انجمن صنفی کارگردانان آمریکا شد.

یک فیلم ترسناک مهیج روانشناختی درباره یک بالرین در شهر نیویورک .در سپتامبر 2010 فیلم با استقبال گسترده ای روبرو شد که به گفته ورایتی ، این جشنواره “یکی از قوی ترین افتتاحیه های ونیز در طول تاریخ این مراسم” است.

Noah

noah - فیلمی از دارن آرنوفسکی
noah

ششمین فیلم دارن آرنوفسکی ، حماسه الهام گرفته از کتاب مقدس ” نوح ” ، در سال 2014 اکران شد و اولین فیلم آرونوفسکی بود که در افتتاح, شماره 1 باکس آفیس شد.

در سال 2011 ، آرونوفسکی تلاش کرد تا تولید نوح را آغاز کند ، بازخوانی داستان کتاب مقدس کشتی نوح ، که برای بودجه 115 میلیون دلاری پیش بینی شده بود.در سال بعد ، فیلم بودجه و توزیع New Regence و Paramount Pictures را بدست آورد ، و راسل کرو برای نقش اصلی استخدام شد. این فیلم به یک رمان گرافیکی نوشته شده توسط آرونوفسکی و آری هندل اقتباس شد ، که در اکتبر 2011 توسط ناشر بلژیکی لومبارد در فرانسه چاپ شد . تا ژوئیه 2012 ، خدمه آرونوفسکی در حال ساخت کشتی مستقر در خلیج صدف بودند، آرونوفسکی با توییت کردن عکس های فیلمبرداری در ایسلند ، شروع فیلمبرداری از نوح را در توییتر در همان ماه اعلام کرد .

نوح بزرگترین افتتاحیه بدون دنباله در روسیه و برزیل و چهارمین افتتاحیه بزرگ در همه زمان ها را برگزار کرد. آرونوفسکی از حیوانات زنده برای فیلم استفاده نکرد و گفت: که “به دلیل رسیدن فناوری دیگر واقعاً دلیلی برای انجام این کار وجود ندارد”.

mother!

mother ! - فیلمی از دارن آرنوفسکی
mother !

هفتمین فیلم او ، “مادر!” , تریلر روانشناختی (2017) ، به دلیل تمثیل های کتاب مقدس و به تصویر کشیدن خشونت ، و ایجاد مخاطبان دو قطبی باعث جنجال در زمان اکران شد .

مادر! ، توسط پارامونت پیکچرز در 15 سپتامبر 2017 منتشر شد. جنیفر لارنس ، خاویر باردم ، میشل فایفر ، دومنال گلیسون ، اد هریس و کریستن ویگاز بازیگران فیلم بودند .در مورد مجموع نظر Rotten Tomatoes ، رتبه بندی فیلم 69٪ بر اساس 278 بررسی و میانگین امتیاز 6.8 / 10 است. درجمع انتقادی این سایت آمده است: “نمی توان انكار كرد كه مادر! اثری تأمل برانگیز- یک چشم انداز هنری منحصر به فرد و بلند پروازانه است ، اما برای همه سلیقه ها مورد تایید نیست.”

وی در مورد اعتقادات معنوی خود در سال 2014 گفت ، “من قطعاً اعتقادی دارم. بزرگترین بیان من از آنچه که معتقدم در ” چشمه “است.

فعالیت محیطی

دارن آرنوفسکی به فعالیت های زیست محیطی خود شهرت دارد. تعدادی از فیلم های او ، به ویژه نوح و مادر! ، می تواند به نمونه محیط زیست خوانده شود . در سال 2014، او سفری زیست محیطی با آلبرتا تار شنهای -مایکل برون و لئوناردو دی کاپریو داشت. در سال 2015 ، او به همراه برون ، کری راسل و رهبران چندین گروه کهنه سرباز به پناهگاه ملی حیات وحش قطب شمال در آلاسکا سفر کرد .

دارن آرنوفسکی در سال 2014 ، وی جایزه فیلمساز انسانی را از انجمن انسانهای ایالات متحده دریافت کرد .
دارن آرنوفسکی

در سال 2014 ، وی جایزه فیلمساز انسانی را از انجمن انسانهای ایالات متحده دریافت کرد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *