معرفی و بررسی انیمیشن سینمایی رهایی از بهشت

انیمیشن سینمایی رهایی از بهشت به‌کارگردانی علی نوری اسکویی در ۴ سال پیش یعنی سال 1395 در ژانر دفاع مقدس، ماجراجویی و اسطوره ای تولید شده است.

علی نوری‌اسکویی درباره روند ساخت این انیمیشن توضیح داد: پرداختن به داستان زندگی چمران در یک انیمیشن، راه رفتن بر روی لبه تیغ بود. از آنجا که مخاطبان ایرانی هنوز با یکسری از انیمیشن‌ها در دنیا آشنا نیستند، فکر کردم می‌شود دریچه‌ای را برای گشودن روایت‌های جدی‌تر از طریق این انیمیشن در ایران باز کرد چرا که سینمای انیمیشن ایران اولین قدم‌هایش است و در این میان بارقه‌ای به وجود آمده تا صنعت انیمیشن ما بتواند بیش از پیش رشد کند.

این کارگردان افزود: ما جز معدود کشورهایی در دنیا هستیم که هر سال چند فیلم انیمیشن بلند را به سینما وارد می‌کنند در حالیکه  تولید انیمیشن بلند کار سنگینی است که همه کشورها قادر به تامین زیرساخت‌های آن نیستند. «رهایی از بهشت» یک پله از هزاران پله‌ای است که سینمای انیمیشن باید طی کند تا به جایگاهی که سینمای بلند ما اکنون در دنیا دارد، برسد.

وی در بخش دیگری ار صحبت‌هایش به مخاطبان اصلی این انیمیشن اشاره و تصریح کرد: مخاطب هدف «رهایی از بهشت» نوجوان و بزرگسال است و مخاطب کودک آن را متوجه نخواهند شد، گرچه ممکن است از تصاویر آن لذت ببرد. یکی از بزرگترین چالش‌های این فیلم که به واسطه آن توسط بزرگان دنیا تحسین شده است، استفاده از عنصر روایت ترکیبی از تکنیک دوبعدی و سه‌بعدی همزمان در این انیمیشن است که به غیر از کارهای اکسپریمنتال تا به حال کسی در دنیا به سراغ چنین تجربه‌ای نرفته بود.

خلاصه داستان

ساره یک معلم مدرسه است که کمیک استریپ می نویسد. به دلیل یک اتفاق ، او مجبور است با دو نفر از دانش آموزان خود سفری را شروع کند تا آنها را نزد پدرانشان ببرد. در طول سفر او سعی می کند با گفتن بخشی از آخرین داستانی که نوشته است ، آنها را آرام کند. با توجه به اینکه داستان به نوعی مربوط به گذشته خودش و دلتنگی های او است و خودش و بچه ها در آن غرق می شوند.

در اواسط سفر آنها غاری را کشف می کنند که در تصورات کودکی ساره بوده است و او آن را در داستان خود توصیف کرده است. با این حال کشف این غار در دنیای واقعی باعث می شود تا او حقیقتی را در مورد کودکی خود درک کند و عشق او را به قهرمان داستان خود تبدیل کند.

او در می یابد که مردی که قهرمان داستان او است ، فقط یک شخص خیالی نیست بلکه یک شخصیت واقعی است که با رفتار مهربانانه و داستان های خوب خود دنیای کودکی خود را زیبا کرده است.

حالا او تازه فهمیده است که بهشتش مثل زندگی روزمره دیگر برای او جذابیتی ندارد و مصمم است که سختی ها را در آغوش بکشد و قهرمان گمشده خود را همراه با جستجوی پدران دانش آموزانش پیدا کند. غافل از این واقعیت که او خودش با رفتارها و داستان هایش قهرمان دانش آموزانش می شود درست مثل قهرمان کودکی خودش که با او به سفر رفته بود.

افتخارات و جوایز انیمیشن رهایی از بهشت

برنده ۱۵ جایزه ی بین المللی از جمله:

Accolade Competition 2017

Around International Film Festival 2017

Asia Rainbow TV Awards 2019

Eurasia International Monthly Film Festival 2017

Fajr Film Festival 2017

Five Continents International Film Festival 2017

Gold Movie Awards 2017

International Peace and Film Festival 2018

Isfahan International Festival of Films for Children & Young Adults 2017

Lake View International Film Festival 2017

Lisbon Film Festival 2017

Oniros Film Awards 2017

ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan 2017

Seoul International Cartoon & Animation Festival 2017

بی توجهی و نادیده گرفته شدن اثر در ایران

کارگردان انیمیشن «رهایی از بهشت» در واکنش به بی‌توجهی به این فیلم در جشنواره فجر نوشت:

 معذرت می‌خواهم از همه هنرمندانی که چهار سال بی ادعا برای تولید یک اثر انیمیشن آبرومند در کنار من زحمت کشیدند. معذرت خواهی می کنم که شمارا در میهمانی ای همراه کردم که میزبانان آن هیچ شناختی از میهمانشان نداشتند.معذرت میخواهم از دوستانی که امروز اسمشان زینت بخش تیتراژ فیلم های مطرح هالیوود است و صرفا برای کمک به خلق فیلمی بی ادعا برای کشور خودشان چندی را کنار من بودند معذرت میخواهم از بیش از یک سال زحمت محمد رضا علیقلی عزیز و آرش قاسمی عزیز معذرت می خواهم از همه شما که گفتید نمی فهمند اما من گوش نکردم ….

معذرت خواهی می کنم از همه زحمت کشان حوزه انیمیشن و جلوه های ویژه بصری کشور.
اینجا ایران است و همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید!
اینجا جایی است که بیش از شصت دقیقه موسیقی پر حجم یک فیلم دیده نمی میشود اما موسیقی تیتراژ یک فیلم….
اینجا بیش از هفتاد دقیقه جلوه های ویژه بصری در یک فیلم دیده نمی شود اما …
اینجا نمی دانند صدای یک فیلم سینمایی انیمیشن از هیچ ساخته میشود.راستی اینجا شاید اصلا فیلم انیمیشن نگاه نمی کنند.
یعنی فیلم ما را دیده اند؟ 
قرار دادن این فیلم در آخرین سانس جشنواره شاید خیلی هم بی حکمت نیست …
و جواب یک سوال را اصلا نمی فهمم چرا این فیلم را در بخش مسابقه پذیرفتید؟ ؟؟

علی نوری اسکویی
تهیه‌کننده و کارگردان
فیلم سینمایی رهایی از بهشت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *